Településünk
Története:
Tömörkény nevét 1326-ban említették elõször az oklevelek Temerken néven. A település a Bor-Kalán nemzetséghez tartozó Szeri Pósafiak: Pósa és Pál birtoka volt.
A középkorban a Tisza mellett fekvõ település fontos tiszai átkelõ és vámhely volt.
A török idõkbõl fennmaradt adatok szerint is itt nagyjövedelmû tiszai átkelõhely volt, és a csongrádi nahijéhez tartozott. 1548-ban itt 60 adófizetõt írtak össze, de a településnek papja is említve volt, tehát ekkor már egyháza is volt. Említették még a falu 2 egykerekû malmát, és a törökök által épített kis palánkvárát is.
Tömörkény a török csatározások közepette a 17. században részben elpusztult; 1686-ra szinte elnéptelenedett és csak mint pusztát említették a korabeli feljegyzésekben.
A 18. században több birtokosát is említették.
Az eredetileg nem a mai helyén, hanem a Tisza mellett fekvõ település, azonban a 18. századra csaknem teljesen megszûnt.
A 19. században új helyen, a Csongrádtól délnyugatra fekvõ Fehértó községtõl délre, a mai Gátér területén kezdtek sûrûsödni újra a tanyák, és itt a 19. század második felére a Mindszent községhez tartozó területen már körülbelül 2000 lakost számláló tanyavilág alakult itt ki. A Tanyákból lassanként falu alakult ki, melynek idõközben kialakult községközpontja is.
Az 1891-ben végzett népszámláláskor 2734 magyar lakost számoltak itt össze.
1893-ban elszakadt Mindszent településtõl és Tömörkény néven megalakult az új falu.
A 20. század elején Csongrád vármegye csongrádi járásához tartozott.
1910-ben 3435 magyar lakosa volt, ebbõl 3404 római katolikus volt.
Népcsoportok:
2001-ben a település lakosságának közel 100%-a magyar nemzetiségûnek vallotta magát.
Nevezetességei:
- C–50 típusú kisvasúti dízelmozdony a Tömörkényi Halgazdasági Vasúton
- Római katolikus temploma - 1903-ban épült Szent Máté tiszteletére. Fõoltárát Szent Máté életnagyságú szobra díszíti. Anyakönyvet 1894-tõl vezetnek.
-Helytörténeti múzeum
-Halastó - területe 1976-tól a Fehér-tó-Pusztaszeri Tájvédelmi Körzet része. Védett madárvilágában ritka madárfajok figyelhetõk meg: így a kormorán, nemes kócsag, rétisas is.
-Malyeri erdõ - nevezetes kirándulóhely.
Módosítás: (2010. július 28. szerda, 02:23)
Friss hírek |